WHICH PRICING PACKAGE WORKS FOR YOU?

Work It offers many pricing options to fit your needs and your budget.  Click on the tabs below to learn which package may work best for you!

If you plan on visiting on occasion, or want to take class once to twice a week, the options below are for you.

PRICE MATCH GUARANTEE: We will match any competitor’s prices within a 30 mile radius! Call for details. 

  • SINGLE CLASS: $35

    Single classes can be used for any class on the schedule.  Pre-registration is required for all classes.  Single class expires 3 months from purchase date.

  • ONE WEEK - IN STUDIO UNLIMITED CLASSES - $70

    1 Week Unlimited Classes for only $70! By taking two classes, it’s paid for itself!  Perfect for those that:
    * Are trying our classes for the first time
    * Visiting the area for a short time
    * Have a fear of commitment (just kidding, we understand your busy!)
  • 4 CLASSES PER MONTH: $99

    Perfect for taking 1 class a week.   $24.75 per class means a savings of $ 41 per month!   

    Can purchase additional classes for $28/ per class or call us about upgrading your package!

    Monthly auto-pay of $99.  3 month commitment required. Classes expire at the end of each month and are not accumulative. Review contract before purchasing.

  • 8 CLASSES PER MONTH - $175

    If your planning on averaging 2 classes a week, this is for you!  $21.85 per class means a savings of $105 per month!

    Can purchase additional classes for $28/ per class or call us about upgrading your package!

    Monthly auto-pay of $175.  3 month commitment required. Classes expire at the end of each month and are not accumulative. Review contract before purchasing.

  • 10 CLASS PACKAGE -$280

    Can’t make it to class each week? Don’t worry. We got you. 

    This 10 class package is good for 3 months and can be used for any in-studio class.

  • THE ULTIMATE WARRIOR: 3 MONTHS UNLIMITED CLASSES - $250/month

    You have a goal and you want to achieve something. You have a dream and you NEVER GIVE UP!  Listen to your inner voice telling you  You know taking care of yourself is important for taking care of others. Remember…you are a Work It Warrior.

    Includes:
    * Unlimited IN STUDIO classes
    * Unlimited ONLINE live classes ($149/month value)
    * Unlimited access to our archived class videos in our VIRTUAL STUDIO ($149/month value)

    Membership is $250/month with a three month contract. Contract auto-renews every three months. Review contract terms before purchasing.

  • THE WARRIOR: 1 MONTH UNLIMITED CLASSES - $270/month

    You have a goal and your motivated to achieve it. You want to surround yourself with positive, supportive people that want to see you succeed.  You are ready to take that step to become a Work It Warrior. 

    Includes:
    * Unlimited IN STUDIO classes
    * Unlimited ONLINE live classes ($149/month value)
    * Unlimited access to our archived class videos in our VIRTUAL STUDIO ($149/month value)

    Membership is $270/month. Contract auto-renews every month. Review contract terms before purchasing.

  • 1 WEEK OF UNLIMITED CLASSES - $70

    Visiting from out of town?  Taking advantage of your stay-cation? Take two classes and this week long package pays for itself!

  • 8 CLASSES PER MONTH - $175/month

    If your planning on averaging 2 classes a week, this is for you!  

    Q: What if I use up all of my classes and I want to take more?

    A: You can purchase extra classes for a discounted $28 per class or give us a call about upgrading your package!

    $175/month = $21.85 per class (savings of $105 per month!)   Monthly auto-pay.  3 month commitment required.

  • 4 CLASSES PER MONTH: $99

    Perfect if you want to take 1 class a week.   $99/month = $24.75 per class (savings of $41.00)!   Monthly auto-pay.  3 month commitment required.

PRIVATE LESSONS

Perfect for students that want more individualized attention. Instructors can be requested and are subject to availability. For more information contact us at 203-803-9398

SOLO: 1 person $99 per hour

DUET: 2 people $170 per hour

TRIO: 3 people $225 per hour

private pole dancing classes in Norwalk CT Fairfield Stamford Milford

CONGRATULATIONS!

You took the first step to starting a new adventure! Trying a new workout or a new fitness studio can be intimidating. We want to make it easier for you.

2-WEEKS OF UNLIMITED CLASSES

$99.00

(REG $35 PER CLASS)

PRICE MATCH GUARANTEE!  We will match any competitor’s prices within a 30 mile radius! Call for details.

What classes should a new student take? The short answer: ANY OF THEM!

It's human nature to want to be good at everything on the first try. The real reward is in the journey.
Our classes are designed to allow anyone at any level to participate.  There may be people that have been on their journey longer than you, but they were all brand new at one time too.
If your looking for classes that focus on getting pole strong / pole ready, check these out…
To learn technique: New to Pole
To gain strength (non-pole): Tone and Tighten
To gain flexibility: Deep Stretching
Non-pole sexiness: Liquid Motion (sexy floor movement)
All of our classes are designed for students regardless of experience or fitness level.
Still have questions on where to start? Give Michelle a call at 203-803-9398.
picture of pole dancing classes in CT

CANCELLATION POLICY

PLEASE READ THE CANCELLATION POLICY BEFORE MAKING YOUR CLASS PURCHASE.

The photo is of a pricing banner for Work It, Norwalk, CT